Neden mobil websitesi tasarımı yaptırmalısınız? 

Arama motorları özellikle Google, mobil websitesi olmayan siteleri arama sonuçlarında sıralamalarını düşürerek mobil uyumlu siteleri öne çıkartmaktadır.

Mobil uyumlu olmayan bir websitesinin mobil cihazlarda yapılan arama sonuçlarında görünmesi ihtimali ( domain yaşı eski siteler dışında ) yoktur.

SEO ve mobil websitesi; doğru tasarlanmış mobil sitesi olmayan bir sitede başarılı SEO yapmanızda mümkün değil, ayrıca mobil sitenin yüklenme süresinin 5sn altında olması da artık bir gereklilik haline geldi. 

Birden fazla cihazda ve platformda düzgün görünen bir websitesinin mobil uyumlu olarak tasarlanması ile mümkündür.

Mobil Websitesi Tasarımı Nasıl Yapılır?

Mobil uyumlu bir websitesi tasarlamak için 2 yöntem bulunmaktadır.

  • Responsive tasarım denilen CSS teknolojisi ile içeriğin tek olduğu ancak platforma göre sitenin görünümünün düzenlendiği mobil uyumlu bir tasarım tercih edilebilirsiniz. Bu yöntemde büyük resimler, medya dosyaları kullanan websiteleri mobil cihazlarda yavaş yüklenme süreleri ile karşılaşabilmekte.
  • Mobil cihazlara özel ayrı bir websitesi tasarımı da tercih edebilirsiniz, bu durumda mobil sayfanıza giren ziyaretçiler tamamen mobil sayfaya özel hazırlanmış bir içerik ile karşılaşacaktır. Resimler, metinler tamamen mobil cihazlara uygun olarak üretildiğinden hız ve kullanım kolaylığı açısından üst seviyede olacaktır. Ancak bu sitelerin olumsuz yönü de mobil ve masaüstü 2 ayrı site bulunduğundan sitenin bakımı daha zahmetli olacaktır.